Alergeny pyl

S pyly a alergiemi se potýkáme každý rok s příchodem jara. Najděme si chvilku a společně si objasněme, jak se s pyly potýkat, kdy se vyhýbat kterým rostlinám protože jsou nejagresivnější.

Alergeny pyl

Alergie na pyly tzv. polinóza (dříve nazývaná sennou rýmou) je onemocnění, které vyvolávají alergeny pylových zrn. Pylová zrna jsou samčí výtrusy kvetoucích rostlin. Pylovou alergii vyvolávají zejména pyly tzv. větrosprašných rostlin. Tyto rostliny vytváří velké množství pylových zrn, která jsou roznášena větrem i na velké vzdálenosti. Rostliny opylované hmyzem jsou příčinou pylové alergie méně často.

Podezření na pylovou alergii bychom neměli podceňovat a potíže konzultovat s odborným lékařem (alergologem) a klinickým imunologem. Na základě alergologického vyšetření lze naplánovat komplexní léčbu, jejíž součástí jsou vhodná režimová opatření, farmakoterapie a u pacientů, kde je to možné, léčba alergenovými vakcínami. Oddálení diagnózy a tím i oddálení vhodné léčby může být příčinou vzniku závažnějšího onemocnění, zejména může dojít ke vzniku průduškového astmatu, nebo se alergické projevy mohou rozšiřovat na další druhy pylů i další nepylové alergeny.